Keto News #1

Keto Biota

Wstęp

Dzień dobry. :)
Ruszamy z serią wpisów Keto News, w której będziemy publikować dla Was najciekawsze informacje i wydarzenia z keto-świata, które miały miejsce w danym tygodniu. Cała seria to jeden z kilku projektów tworzonych przez zespół ekspertów-pasjonatów. Keto News tworzymy z myślą krótkich wpisów, które możecie przeczytać do porannej kawy przed rozpoczęciem dnia – stąd Press & Coffee. :) Jeśli widzicie sens w takich inicjatywach, będziemy wdzięczni za Waszą reakcję – to da nam dużo motywacji do tego, by rozwijać całą inicjatywę i przygotowywać dla Was coraz lepsze treści!
Dlaczego tematem naszego pierwszego newsa jest ‘ketobiota’? Już od jakiegoś czasu obserwujemy jak uwaga naukowców oraz pasjonatów keto coraz bardziej kieruje się w stronę mikrobioty. Na naszym rodzimym podwórku wykuliśmy określenie ketobiota – niewątpliwie ogromną inspiracją jest dla nas Anna Gudan i cały projekt naukowo-badawczy Ani, zatytułowany Ketobiota, w którym zresztą nasza grupa bierze udział. 😊 Chcieliśmy sprawdzić, czy pojawiło się coś ciekawego w zakresie ketobioty w zeszłym tygodniu – i tak oto natrafiliśmy na badanie dotyczące przyjmowania synbiotyków na diecie ketogenicznej w kontekście odchudzania oraz wybranych parametrów zdrowia.

Cel

Badanie było zorientowane na zmiany w mikrobiocie pod wpływem suplementacji synbiotykami w trakcie stosowania diety ketogenicznej.
Dygresja z naszej strony: niewiele jeszcze wiemy o mikrobiocie na keto i bez suplementacji synbiotykami. 
Jest to randomizowane badanie na 33 otyłych pacjentach, stosujących program odchudzający, który zawiera w swoim protokole dietę very low carb diet (VLCD), oczywiście w połączeniu z deficytem kalorycznym. Wszyscy pacjenci stosowali się do programu odchudzającego.
Pacjentów przydzielano losowo również do:

1. Grupy, w której dodatkowo dołączono synbiotyki

2. Grupy kontrolnej stosującej placebo

Wyniki

Autorzy badania sugerują z pracy, że o ile synbiotyki same z siebie nie wpłynęły na różnorodność mikrobioty, o tyle ich suplementacja wykazuje pozytywną korelację ze wzrostem bakterii produkujących krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i mediatory przeciwzapalne (Odoribacter i Lachnospira).

Podawanie Bifidobacterium animalis subsp. lactis oraz błonnika prebiotycznego podczas deficytu kalorycznego wpłynęło korzystnie na poziom glukozy we krwi, białko C-reaktywne a także na białko wiążące lipopolisacharydy.

Autorzy badania konkludują, że suplementacja synbiotykami w trakcie stosowania odchudzającej VLCD wydaje się przynosić korzystny wpływ na mikrobiotę jelitową, np. poprzez zmniejszenie stanów zapalnych.

A czy Wy macie jakieś przemyślenia, badania lub Wasze własne prace związane z – jak my to nazywamy – ketobiotą? Dla nas jest to niewątpliwie jeden z najnowszych i bardzo ważnych tematów w keto.

Dobrego dnia!

Odniesienia

Gutiérrez-Repiso C. et al. Effect of Synbiotic Supplementation in a Very-Low-Calorie Ketogenic Diet on Weight Loss Achievement and Gut Microbiota: A Randomized Controlled Pilot Study. Mol Nutr Food Res. 2019 Jul 12:e1900167. doi: 10.1002/mnfr.201900167.